Zapraszam do sprawdzenia kilku ciekawych faktów z życia pisarza. Odpowiedzi znajdziecie także na stronie Ośrodka dokumentacji i badania twórczości Josepha Conrada Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.  Oto pytania:

1. Dlaczego rodzice pisarza nadali mu imiona Józef Teodor Konrad Korzeniowski?

odpowiedź

Józef Teodor (po dziadkach) Konrad (po bohaterze mickiewiczowskich „Dziadów”).

2. Czy znasz piosenkę pt. „Synowi urodzonemu w 85 roku niewoli moskiewskiej piosenka na dzień chrztu św.”, którą napisał ojciec Conrada?

odpowiedź

Dziecię ― synu, powiedz sobie: Żeś bez ziemi, bez miłości, Bez ojczyzny, bez ludzkości, Póki Polska-Matka w grobie.

3. Kto opiekował się pisarzem po śmierci rodziców?

Wuj Tadeusz Bobrowski.

4. Kim z zawodu był JTK Korzeniowski?

odpowiedź

Marynarzem francuskim, potem brytyjskim z czasem w stopniu kapitana.

5. Czy Joseph Conrad to nowe nazwisko pisarza?

odpowiedź

Nie, to tylko pseudonim artystyczny.

6. Kto zarzucił Conradowi niewierność ojczyźnie i z jakiego powodu?

odpowiedź

Eliza Orzeszkowa, gdyż pisał po angielsku.

7. Jakie były główne tematy prozy Josepha Conrada?

odpowiedź

Typowymi tematami były wierność i zdrada, honor i hańba, obowiązek i ucieczka.

8. Dzięki której powieści Conrad stał się jednym z głównych autorytetów moralnych dla młodych członków polskiego podziemia, żołnierzy Armii Krajowej i walki cywilnej?

odpowiedź

„Lord Jim” – książka o oficerze marynarki, który w chwili zagrożenia opuścił powierzony sobie statek i pasażerów. „Rzecz o utraconym i odzyskanym honorze”.

9. Jak Stefan Żeromski nazwał Josepha Conrada w entuzjastycznym wstępie do jego dzieł?

odpowiedź

„Autor-Rodak” – za co Josph Conrad podziękował mu w liście.

Zachęcam do wypożyczania dzieł Josepha Conrada ze zbiorów biblioteki szkolnej oraz bibliotek MBP 🙂