hello world!

Dofinansowanie dla szkoły od Zarządu Portu Szczecin-Świnoujście

6 listopada 2023

Zespół Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu rozwija swą bazę dydaktyczną o nowe, nowoczesne urządzenia. W ostatnim okresie ZSM zakupił nowoczesne urządzenie pomiarowe Easy Laser XT440 – laserowy system osiowania umożliwiający między innymi przeprowadzenie osiowania wałów maszyn, kontroli kulawej łapy oraz przygotowanie raportu z przeprowadzonych prac. Wszystko to dzięki unikatowej, wieloplatformowej technologii Generation XT.

Zakup był możliwy dzięki dużemu wsparciu finansowemu ZARZĄDU PORTU SZCZECIN ŚWINOUJŚCIE, za co dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie są niezmiernie wdzięczni i bardzo dziękują.

Pomiary laserowe wysokiej dokładności wykorzystywane są w przemyśle m.in. do osiowania wałów i ustawiania prawidłowej geometrii. Osiowanie jest jednym z ważniejszych aspektów podczas ustawiania i serwisowania maszyn, zwłaszcza tych wykorzystujących sprzęgła w układzie przeniesienia napędu, takich jak pompy, wentylatory czy generatory. Zachowanie prawidłowej geometrii w obrębie urządzenia jak i fundamentu podczas montażu maszyn jest czynnikiem mającym kluczowy wpływ na ich żywotność.

Pomiary laserowe wysokiej dokładności wykorzystywane są w przemyśle m.in. do osiowania wałów i ustawiania prawidłowej geometrii. Osiowanie jest jednym z ważniejszych aspektów podczas ustawiania i serwisowania maszyn, zwłaszcza tych wykorzystujących sprzęgła w układzie przeniesienia napędu, takich jak pompy, wentylatory czy generatory. Zachowanie prawidłowej geometrii w obrębie urządzenia jak i fundamentu podczas montażu maszyn jest czynnikiem mającym kluczowy wpływ na ich żywotność. Silniki, przekładnie oraz wały napędowe używane na statkach są i mogą być osiowane przy pomocy systemu Easy-Laser. Dzięki elastycznym mocowaniom czujniki mogą być zainstalowane w najbardziej odpowiednim miejscu: na wale, sprzęgle lub kole zamachowym.

Mechanicy okrętowi pracujący na jednostkach pływających muszą między innymi kontrolować współosiowość współpracujących urządzeń. Prawidłowe wyosiowanie i posadowienie urządzeń okrętowych zapobiega powstawaniu licznych awarii.

Jednostki pomiarowe, są łatwe w montażu po obu stronach sprzęgła i połączone bezprzewodowo z jednostką główną. Program przeprowadza użytkownika krok po kroku przez proces osiowania Wartości pokazują korekty wprowadzone podczas dopasowywania położenia „na żywo”.

Dzięki wykorzystaniu przełomowej, uniwersalnej platformy, systemy z rodziny Generation XT umożliwiają wyświetlanie danych na wielu, różnych urządzeniach przenośnych, dając pełną swobodę działania.

Wszystkie produkty z serii XT są wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów i spełniają wymagania odporności na kurz i wodę na poziomie IP66 i IP67. Odporna obudowa i długi czas pracy sięgający do 16 godzin, gwarantują zakończenie każdego pomiaru niezależnie od warunków.

Tworząc raport PDF, użytkownik może wybierać spośród dwóch gotowych szablonów lub stworzyć własny, gdyż system umożliwia również zapis raportów pliku Excel. Pomiary laserowe wysokiej dokładności wykorzystywane są w przemyśle m.in. do osiowania wałów i ustawiania prawidłowej geometrii. Osiowanie jest jednym z ważniejszych aspektów podczas ustawiania i serwisowania maszyn, zwłaszcza tych wykorzystujących sprzęgła w układzie przeniesienia napędu, takich jak pompy, wentylatory czy generatory. Zachowanie prawidłowej geometrii w obrębie urządzenia jak i fundamentu podczas montażu maszyn jest czynnikiem mającym kluczowy wpływ na ich żywotność. Jednocześnie zachowaliśmy świeże spojrzenie, które pozwala nam dostrzegać nowe możliwości i rozwiązania. Stworzyliśmy łatwy w użyciu system pomiarowy z przyjaznym interfejsem. Easy-Laser® wykorzystuje się do osiowania generatorów i przekładni w turbinach wiatrowych różnych rozmiarów i rodzajów. Silniki, przekładnie oraz wały napędowe używane na statkach są mogą być osiowane przy pomocy systemu Easy-Laser®. Dzięki elastycznym mocowaniom czujniki mogą być zainstalowane w najbardziej odpowiednim miejscu: na wale, sprzęgle lub kole zamachowym.

Osiowanie nie powinno być skomplikowane! To podstawowa zasada, jaka powinna przyświecać działaniu systemów pomiarowych. Prosty system mocowania i przyjazny interfejs sprawiają, że Easy-Laser jest łatwy w użytku. Ponadto zrozumienie jak działa system jest niezwykle łatwe dzięki specjalnemu programowi, który przeprowadza użytkownika krok po kroku przez procedurę osiowania.

Uczniowie ZSM przy pomocy urządzenia Easy Laser XT440 uczą się dokonywać pomiarów osiowania, oraz łączenia i ustawiania urządzeń okrętowych takich jak: linii wałów okrętowych, pomp wodnych, prądnic i innych urządzeń. Dzięki temu urządzeniu uczniowie uczą się podczas ćwiczeń korygować przesunięcie i kąt odchylenia, program wskazuje na przykład, przesunięcie względem środka oraz odchylenie kątowe pomiędzy dwoma wałami, wartości w pionie i w poziomie wyświetlane są jednocześnie i uczą się wykorzystywać do pomiarów w czasie rzeczywistym.                                                       Podczas pomiarów uczą się również zakresów tolerancji, wyniki pomiarów mogą być sprawdzane w zdefiniowanym zakresie lub w tabelach tolerancji. Pozwala to na natychmiastowe sprawdzenie czy wykonywane osiowanie odpowiada zatwierdzonym parametrom, co znacząco skraca czas potrzebny do przeprowadzenia całego procesu. 

Po zakończeniu pomiarów uczniowie tworzą sprawozdanie – raport w formacie PDF zawierający wykresy i dane pomiarowe bezpośrednio z jednostki głównej dokumentując wszystkie informacje dotyczące urządzenia. W razie potrzeby do raportu można dodać logo firmowe oraz adres.

Jednostki pomiarowe połączone są z jednostką główną bezprzewodowo w technologii Bluetooth, co daje pełną swobodę poruszania się w obrębie maszyny.

Wszystkie pomiary wykonane podczas ćwiczeń zapisywane są do pamięci wbudowanej urządzenia, zapisu pomiaru dokonać można również na nośniku pamięci USB. Pozwala to na przeniesienie informacji do komputera i wydruk raportu bez konieczności przenoszenia całej jednostki głównej. Jednostka główna może być podłączona do komputera przez port USB. Na ekranie pojawi się, jako urządzenie pamięci przenośnej, z którego łatwo można przesyłać pliki. 

Wszystko to pozwala uczniowi w prosty sposób zrozumieć zasadę osiowania, pomiaru, łączenia współpracujących mechanizmów i ich posadowienia. 

Zrozumienie tych zagadnień przez przyszłych MECHANIKÓW OKRĘTOWYCH zaowocuje mniejszą awaryjnością na statkach, uczyni pracę łatwiejszą i przyniesie znaczne korzyści przy dłuższej pracy maszyn i urządzeń zmniejszając ryzyko poważnych awarii, co jest związane z bezpieczniejszym środowiskiem pracy

Władysław Sietko-Sierkiewicz

Easy-Laser XT440 system osiowania z serii Generation XT

https://amcvibro.pl/wp-content/uploads/2017/01/XT440_3.jpg
https://amcvibro.pl/wp-content/uploads/2017/01/XT440_2.jpg

Wygląd poszczególnych podzespołów urządzenia

IMG_20231026_094704

Walizka urządzenia

IMG_20231026_094837

Otwarta walizka z podzespołami

IMG_20231026_095619

Zakładanie czujników przez uczniów na stanowisku ćwiczeniowym.

IMG_20231026_095742

Dokonywanie pomiaru, obrót czujników.

IMG_20231026_095830_BURST001_COVER

Pomiar i zapis pomiaru.

Kontakt

Zespół Szkół Morskich
ul. Sołtana 2
72-602 Świnoujście
tel. (91) 321-62-87
tel. kom. +48 530-701-224
fax.(91) 321-61-00


Internat
tel.kom.+48 531-82-36-19
tel.(91) 321-51-89
internat.zsm.edu.pl
[cn-social-icon]

Partnerzy

Logo Rzeczpospolita PolskaLogo Unia EuropejskaLogo Fundusze EuropejskieLogo Pomorze ZachodnieNarodowy program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Computart.pl