Temat: Jak podnieść poczucie własnej wartości?

Cele:

• Kształtowanie pozytywnego poczucia własnej wartości, in. poprzez rozwój kompetencji uczniów z zakresu wyrażania i przyjmowania pochwał.

Każdy człowiek potrzebuje wysokiego poczucia własnej wartości. Bez niego nie ma nawet co marzyć o sukcesie czy chociażby zwykłym czerpaniu zadowolenia z życia. Na zajęciach doszliśmy do myśli, że chociaż wielu ludzi ocenia swoją wartość przez pryzmat materialnego sukcesu, to tak naprawdę uświadomiliśmy sobie, że bogactwo i sława nie czynią człowieka lepszym od innych. Istnieje wiele rzeczy, które można zrobić w celu podniesienia własnej samooceny. Uczniowie zostali zapoznani z najskuteczniejszymi sposobami na radykalne podniesienie poczucia własnej wartości. Oto przykładowe:

1. Rób to, co kochasz
  2. Afirmuj własne myśli
  3. Uwierz w siebie
  4. Nie porównuj się z innymi
  5. Wzmacniaj swoje siły, rozwijaj umiejętności
  6. Otaczaj się pozytywnie myślącymi ludźmi.

Na koniec zajęć zapoznali się z książkami, które pomagają w radzeniu sobie z emocjami, skłaniają do refleksji nad swoim życiem, wzmacniają poczucie własnej wartości.  Są to m. in. publikacje Peale W., Schuller R.

Dziękuję uczniom za ciekawe zajęcia.

W trakcie zajęć zrealizowano następujące zadania z “Programu wychowawczo-profilaktycznego” szkoły:

1. Uczeń sprawnie komunikuje się w języku polskim, korzysta ze źródeł książkowych oraz multimedialnych, swobodnie wyraża swoje myśli i przeżycia.
  2. Uczeń potrafi dokonać samooceny.
  3. Uczeń rozróżnia dobre i złe zachowania, w swoim postępowaniu kieruje się normami.
  4. Uczeń umie wyrażać swoje poglądy i dążenia.

Zajęcia przeprowadziła oraz sprawozdanie przygotowała Anna Raszewska.