Procedura działalności biblioteki Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu w okresie pandemii COVID-19

26 maja 2020

Podstawa prawna:

1.  Art. 8a ust 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Z 2019 r. poz. 59 oraz z 2020 . poz. 322, 374 i 567)
  2. Rekomendacje Biblioteki Narodowej dotyczą organizacji pracy wszystkich typów bibliotek, również bibliotek szkolnych w zakresie ich dotyczącym.
  3. Wytyczne  Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej dla szkół, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego z dnia 30 kwietnia 2020 r.
  1. PROCEDURA PRZYJMOWANIA KSIĄŻEK DO BIBLIOTEKI
  1. Książki można oddawać od 1 do 26 czerwca 2020r.
  2. Bibliotekarz będzie odbierał książki w bibliotece
    w poniedziałki i środy w godz. 900 – 1200.
  3. W pozostałe dni i godziny książki można zostawiać na portierni szkoły,
    w godzinach 800 – 1500
  4. Do stanowiska bibliotekarza podchodzimy pojedynczo z zachowaniem reżimu sanitarnego (rękawiczki, maseczki, najlepiej własny długopis).
  5. Do każdej oddawanej książki należy włożyć kartkę z datą zwrotu, nazwiskiem i klasą.
  6. Książki odkładamy do wyznaczonego kartonu, bibliotekarz zapisuje na liście klasę, imię i nazwisko ucznia oraz ilość zwracanych książek.
  7. W przypadku zostawiania książek na portierni – także należy wpisać się
    na przygotowaną listę.
  8. Odebrane książki, oznaczone kartką z datą przyjęcia, zostaną przetransportowane
    do wyznaczonego pomieszczenia na  przynajmniej 3-dniową kwarantannę.
    Po tym czasie zostaną dostarczone do biblioteki.
  9. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu. Nie należy stosować ozonu do dezynfekcji książek ze względu na szkodliwe dla materiałów celulozowych właściwości utleniające oraz nie należy naświetlać książek lampami UV.
  10. Poleca się zarówno użytkownikom, jak i bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece, lub pomieszczeniu w którym odbierane są książki, w maseczkach i rękawiczkach.
  11. W przypadku zagubienia książki lub podręcznika należy skontaktować się z bibliotekarzem: [email protected]
  1. Postanowienia końcowe
  2. Za wdrożenie i nadzór nad stosowaniem procedury odpowiada dyrektor szkoły.
  3. Do przestrzegania postanowień niniejszej procedury zobowiązani są wszyscy pracownicy szkoły, rodzice oraz opiekunowie młodzieży
  4. Za zapoznanie pracowników i rodziców/opiekunów prawnych uczniów
    z niniejszą procedurą odpowiada wicedyrektor szkoły oraz wychowawcy klas