hello world!

Uczniowie ZSM na Darze Młodzieży

20 kwietnia 2021

Uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu odbywają praktyki morskie na żaglowcu Dar Młodzieży. Program nauczania w obejmuje miesięczne szkolenie dla klas drugich i trzecich o profilu technik nawigator morski oraz technik mechanik okrętowy. W dobie ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem COVID19 praktyki morskie naszych uczniów realizowane są zgodnie z planem, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Dar Młodzieży jest jednostką szkoleniową, na pokładzie której wielu polskich marynarzy stawiało swoje pierwsze kroki na morzu. Historię trzymasztowej fregaty nie sposób ująć w kilku zdaniach. Statek kilkukrotne opłynął glob, zawitał do licznych portów oraz startował w najbardziej prestiżowych światowych regatach i zlotach. Odwiedzając porty na całym świecie został uznany za jednego z najpiękniejszych żaglowców,  dziennikarze z wielu państw nadawali różne imiona,  takie jak: Biała Dama, Księżniczka Oceanów, Piękna Polka.

Jednym z ostatnich ważnych wydarzeń, w których fregata brała udział był Rejs Niepodległości.  Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Dar Młodzieży wypłynął z Gdyni 20 maja 2018 roku w rejs dookoła świata. Podczas podróży odwiedził 18 państw, zawinął do 23 portów na 4 kontynentach, by powrócić do Gdyni 28 marca 2019. Podczas Rejsu Niepodległości na pokładzie znajdowali się również uczniowie Zespołu Szkół Morskich ze Świnoujścia.

W tym roku zaokrętowanie zaplanowane zostało zgodnie z planem rejsu - w Antwerpii. Miasto przyciąga uwagę architekturą oraz jednym z największych portów na starym kontynencie. Należy zaznaczyć, że port w Antwerpii jest w czołówce najszybciej rozwijających się portów w Północno-Zachodniej Europie, zajmuje 13000 ha i zatrudnia ponad 150000 ludzi. Dzięki modernizacji obsługuje największe statki świata o ładowności ponad 20000 TEU.

Pierwsze zadanie wychowanków Zespołu Szkół Morskich ze Świnoujścia poprzedzało wejście na pokład. Uczniowie odbyli rozmowę z urzędnikiem w belgijskim biurze Policji Emigracyjnej. To procedura dobrze znana wszystkim Marynarzom. Praktykanci mieli okazję wykazać się dobrą znajomością języka angielskiego, który jest oficjalnym językiem obowiązującym na międzynarodowych wodach. Po zaokrętowaniu przydzielono kubryki oraz wachty. Pierwsza wachta mogła rozpocząć służbę, która będzie wyznaczać rytm dnia na najbliższe tygodnie.

Praktyka zawodowa realizowana na pokładzie Daru Młodzieży to nie tylko obowiązki, to również wyjątkowa przygoda. Wejście na wanty i reje to niezapomniane przeżycia. Wachta nawigacyjna na mostku kapitańskim, czyli w centralnym punkcie kierowania statkiem, to powód do dumy dla stojącego za sterem i jego Rodziców. Wachta dla przyszłego mechanika okrętowego pełniona w siłowni w dziale mechanicznym, to praktyka w samym sercu statku.  Ostatecznie możliwość poznania wielu ciekawych ludzi, pasjonatów z całej Polski. Przyjaźnie nawiązane z ludźmi na pokładzie trwają latami – taka jest właśnie praca na morzu. Zapraszamy do galerii zdjęć ukazujacych ostatnie dni oraz praktyk  realizowanych w ubiegłym roku.

Kontakt

Zespół Szkół Morskich
ul. Sołtana 2
72-602 Świnoujście
tel. (91) 321-62-87
tel. kom. +48 530-701-224
fax.(91) 321-61-00


Internat
tel.kom.+48 531-82-36-19
tel.(91) 321-51-89
internat.zsm.edu.pl
[cn-social-icon]

Partnerzy

Logo Rzeczpospolita Polska70 lat Portu Szczcin-ŚwinoujścieLogo Unia EuropejskaLogo Fundusze EuropejskieLogo Pomorze ZachodnieNarodowy program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Computart.pl