Uroczyste podsumowanie praktyk morskich na „Darze Młodzieży”

W dniu 21 maja 2016 na pokładzie s/v „Dar Młodzieży” odbyło się spotkanie podsumowujące praktyki morskie uczniów Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu.

Współpraca szkoły z Akademią Morską w Gdyni rozpoczęła się 30 lat temu. W 1986 r po raz pierwszy na uczniowie Zespołu Szkół Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu odbyli praktykę morska na „Darze Młodzieży”, płynąc nim do portu w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Drugim spotkaniem uczniów Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu z tym statkiem był rejs do Norwegii w 1994 r .

Współpraca z Akademią Morską w Gdyni w zakresie praktyk morskich trwała do 2002 r.Po kilku latach przerwy została wznowiona.

W tegorocznym rejsie uczestniczyło 63 uczniów Zespołu Szkół Morskich Świnoujściu oraz uczniowie Szkół Morskich z Gdańska i Szczecina. Na spotkaniu podsumowującym ten rejs szkoleniowy były obecne władze miasta Świnoujście: Prezydent Pan Janusz Żmurkiewicz, z-ca Prezydenta Pan Paweł Sujka i Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Pan Waldemar Buczyński. Przedstawiciel Ministra Gospodarki Morskiej – dyrektor Urzędu Morskiego                   w Szczecinie odczytał list od pana Ministra Marka Gróbarczyka. Komendant „Daru Młodzieży” wyróżnił najlepszych praktykantów dyplomami i nagrodami rzeczowymi. W gronie wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Radosław Bogusz i Karol Zdunkiewicz z klasy III TM oraz Tymoteusz Radecki i Wojciech Kaczorowski z klasy III TN.

W czasie miesięcznego rejsu uczniowie uczestniczyli w uroczystościach 827-lecia portu Hamburg. W międzynarodowym turnieju piłki nożnej zorganizowanym z tej okazji wziął udział 7 osobowy zespół uczniów – praktykantów z „Daru Młodzieży”, w tym 6 uczniów ZSM w Świnoujściu: Oskar Bratz, Norbert Bednarowski, Piotr Rybowiak, Patryk Kusiak, Dominik Urbański i Arkadiusz Smuga. Uczniowie zajęli II miejsce w turnieju. Wyprzedziła ich tylko drużyna akademicka z Hamburga. Pamiątkowy grawerton przekazali szkole

Grawerton Hamburg
Source: Uczniowie ZSM

[cn-social-icon]