hello world!

Wsparcie ZSM od Zarządu Portów Szczecin-Świnoujście

10 listopada 2022

Wśród gości uroczystości ślubowania w dn. 09.10. nie zabrakło reprezentantów przedsiębiorstw i instytucji współpracujących ze szkołą, w tym Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Osoby i instytucje wspierające szkołę zostały uhonorowane pamiątkowymi statuetkami, wykonanymi przez uczniów. Otrzymał ją m.in. ZMPSiŚ. Dyrektor Gańcza dziękowała spółce za przekazane środki finansowe na doposażenie bazy dydaktycznej szkoły (20 tys. zł), za które obecnie doposażone są pracownie zawodowe elektroniki i automatyki.

Cały artykuł: https://24kurier.pl/akcje-kuriera/kurier-portowy/portowe-wsparcie-dla-zsm/

Zespół Szkół Morskich im. Eugeniusza KWIATKOWSKIEGO w Świnoujściu w tym roku szkolnym wzbogacił się o nowe wyposażenie laboratorium elektrotechniki – elektroniki – automatyki. Zakup tego wyposażenia możliwy był dzięki sponsorowi, jakim jest ZARZĄD PORTÓW MORSKICH SZCZECIN-ŚWINOUJŚCIE. Szkoła zakupiła nowy sprzęt, narzędzia i podzespoły elektroniczne, elektryczne i elementy automatyki. Stanowiska laboratoryjne wyposażono w oscyloskop cyfrowy, którym można badać przebiegi i wykresy urządzeń, kamerę - mikroskop cyfrowy - powiększającą obraz współpracującą z komputerem i rzutnikiem dzięki temu można np. znaleźć nieciągłości na ścieżkach elektronicznych czy tzw. zimny lut, stacje lutownicze do lutowania i nagrzewania rurek termokurczliwych z regulacją temperatury pozwalają na naukę lutowania oraz łączenia różnych podzespołów elektronicznych, automatyki czy łączenia przewodów i kabli elektrycznych. Prace lutownicze są wykonywane na matach lutowniczych, dzięki czemu nie niszczy się blatów stołowych, płytki stykowe z wyprowadzeniem na zasilanie oraz płytki stykowe z modułem zasilającym pozwalają na budowę różnych układów elektronicznych bez ich stałego łączenia, co pozwala na wielokrotne użycie tych podzespołów. Dodatkowo zakupiono zasilacze laboratoryjne z regulacją napięci, przewody wtykowe do podłączenia mierników czy łączeń na płytkach wtykowych, krokodylkowe i z haczykiem, przewody USB pozwalające na podłączenie układów elektronicznych czy automatyki do komputera odpowiednio oprogramowanego, zestaw konstrukcyjny Totem Maker Mini Lab pozwalający na zaawansowaną budowę układów elektronicznych czy automatyki z możliwością ich badania i modernizacji. Podzespoły elektroniczne są wielkości miniaturowej i montaż ich jest znacznie utrudniony to zakupiono dodatkowe oprzyrządowanie takie jak np. pęsety antystatyczne, chwytaki próżniowe do elementów elektronicznych, uchwyty i platformy serwisowe do płytek stykowych i drukowanych, uchwyty do lutowania przewodów. Zestawy różnych komponentów elektronicznych, które zakupiono pozwalają na budowę różnych układów elektrycznych czy elektronicznych, do tego również zakupiono szereg różnych narzędzi między innymi zestawy śrubokrętów, szczypce do cięcia kabli, szczypce do ściągania izolacji, różne oznaczniki kablowe, szyny grzebieniowe. Do uporządkowania elementów elektronicznych wyposażono laboratorium w regały z szufladkami gdzie są umieszczane posegregowane poszczególne komponenty. Nie zapomniano o bezpieczeństwie zakupiono apteczkę i instrukcje ścienne postępowania w nagłych przypadkach.

Elektroautomatyka otacza nas na każdym kroku, jest nauką, na której bazuje duża część otaczającego nas świata. Codziennie mamy kontakt z nową technologią. Dzięki nowym technologiom i ułatwionemu dostępowi do informacji uczniowie mogą łatwiej i szybciej opanować obowiązujący materiał nauczania. Początki bywają trudne. Wystarczy jednak dobrze poznać podstawy elektroniki, które są cały czas takie same. Uczniowie, którzy raz opanują w praktyce jak korzystać z rezystorów, kondensatorów i tranzystorów, będą tą wiedzę mieli na lata i wiedza ta będzie ważna przez lata. Co ważne, nie muszą wkuwać żadnej nudnej teorii.

Najważniejsze podczas nauki elektroniki jest samodzielne eksperymentowanie.

Podstawowe elementy wykorzystuje się dosłownie w każdym kolejnym projekcie, więc dzięki praktyce nie zapominają tego, czego nauczyli się wcześniej - wręcz przeciwnie, cały czas utrwalają swoją wiedzę. Elektroautomatyka rozwija umiejętności logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Nauka ta w dużym stopniu jest oparta na prawach fizyki i matematyki, natomiast zastosowanie ich w praktyce ćwiczy kreatywność. Rozwijanie zainteresowań w kierunku elektroniki uczy cierpliwości i konsekwencji w dążeniu do celu. Budowanie własnych projektów to świetny trening radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz rozwiązywania napotkanych problemów. Jak w przypadku każdej technicznej dziedziny, zabawa z elektroniką wymaga oczywiście staranności oraz dokładności. Ponieważ rynek pracy oczekuje elektro automatyków, którzy mają coraz większe i szersze doświadczenie zawodowe, ludzi kompetentnych, którzy posiadaną wiedzę nie wynieśli tylko z kart podręczników, ale także z pokaźnego stażu praktycznego. Taką filozofię nauki elektroautomatyki przyjęto w ZSM Świnoujście.

Armatorzy coraz częściej wymagają by mechanik okrętowy sprawował także opiekę nad prawidłowym funkcjonowaniem systemu elektrycznego jednostki. Na załogi działu maszynowego spada odpowiedzialność za utrzymanie sprawności okrętowego systemu elektroenergetycznego przy braku stałej obsady elektryka. Z roku na rok zwiększa się także liczba pływających po świecie statków z napędem diesel-electric a obecnie wchodzą już napędy silników gazowych. Praktycy podkreślają także, że większą wagę mają dziś regularne przeglądy i monitorowanie stanu technicznego kluczowych elementów układu elektroenergetycznego statków wyposażonych w nowoczesne układy kontroli i sterowania systemami elektrycznymi. W przypadku systemu diesel-electric czy gazowego zmieniła się wręcz filozofia funkcjonowania napędu. Szkoła powinna wyprzedzać rzeczywistość przynajmniej o dekadę.

Zakupiono nowe wyposażenie umożliwiające m.in. pomiary podstawowych wielkości elektrycznych takich jak: napięcie, natężenie, moc prądu i rezystancja. Uczniowie zapoznają się tu z zasadami pomiarów, opracowywaniem oraz interpretacją wyników pomiarów.

Na zajęciach uczniowie poznają struktury i zasady działania podstawowych instalacji elektrycznych i automatyki na statkach w tym sterujących układów stycznikowo-przekaźnikowych oraz układów automatyki opartych o programowalne sterowniki przemysłowe PLC

Montowanie i uruchamianie okrętowych instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz automatyki okrętowej, obsługiwanie, ocenianie stanu technicznego i wykonywanie napraw, remontów i konserwacji okrętowych instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz automatyki okrętowej, uczestniczenie w akcjach ratowniczych, ratunkowych, pożarowych i ochrony statku prowadzonych przez załogę oraz pełnienie obowiązków elektroautomatyka w żegludze międzynarodowej. Wprowadzanie innowacyjnych systemów automatyki dotyczy wielu branż. Zaawansowane technologie wykorzystywane są w żegludze morskiej. Stały nadzór poszczególnych podzespołów odpowiedzialnych za funkcjonowanie jednostki pływającej jest niezwykle ważny. Dbanie o właściwe zarządzanie energią to jeden z elementów, który musi znajdować się pod ciągłą kontrolą. Zastosowanie automatyki okrętowej pozwala na optymalne zarządzanie zasobami energii.

W ZSM w Świnoujściu postawiono na to, że nauka bez ćwiczeń nie ma sensu – elektroniki czy automatyki nie da się poznać bez samodzielnego testowania zdobywanej wiedzy w praktyce, nie jesteśmy szkołą, w której trzeba wysłuchać wykładu, wkuć materiał i o nim zapomnieć. Chodzi o to, aby zrozumieć zagadnienie w praktyce i je zapamiętać dla tego w miarę możliwości wyposażmy nasze laboratoria i stanowiska edukacyjne w nowoczesne urządzenia i narzędzia.

Z tego miejsca ZSM w Świnoujściu serdecznie dziękuje ZARZĄDOWI PORTÓW SZCZEIN ŚWINOUJŚCIE za wsparcie i umożliwienie wyposażenia laboratorium elektryczno-elektroniczno-automatycznego.

Władysław Sietko- Sierkiewicz

Uczniowie siedzący w nowych krzesłach z blatem.

Budowa nowego układu rozdzielnicy prądu do wyposażenia laboratorium

Układanie zakupionych elementów elektronicznych w szufladkach.

Nauka lutowania

Nauka lutowania

Budowa układów elektronicznych

Nauka pomiarem oscyloskopem cyfrowym

Przygotowanie do ćwiczeń

Przygotowanie do ćwiczeń

Budowa sieci energetycznej stanowiska edukacyjnego.

Zdjęcia wykonał Sergiusz Raszewski

Kontakt

Zespół Szkół Morskich
ul. Sołtana 2
72-602 Świnoujście
tel. (91) 321-62-87
tel. kom. +48 530-701-224
fax.(91) 321-61-00


Internat
tel.kom.+48 531-82-36-19
tel.(91) 321-51-89
internat.zsm.edu.pl
[cn-social-icon]

Partnerzy

Logo Rzeczpospolita PolskaLogo Unia EuropejskaLogo Fundusze EuropejskieLogo Pomorze ZachodnieNarodowy program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Computart.pl