hello world!

XIII Rajd STAROŚWIN i zakończenie sezonu żeglarskiego 2017 w ZSM

Świnoujście-Łunowo - XIII Rajd STAROŚWIN i zakończenie sezonu żeglarskiego 2017

21. października 2017 r. na przystani żeglarskiej Łunowo miał miejsce XIII Rekreacyjno-Turystyczny Rajd Żeglarsko-Kajakowy po rozlewisku Starej Świny „STAROŚWIN” oraz zakończenie sezonu żeglarskiego.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystym apelem, na którym dyrektor Zespołu Szkół Morskich – Marzena Baranowska przywitała przybyłych gości z Urzędu Miasta Świnoujście: Zastępcę Prezydenta Miasta Świnoujście - Pawła Sujkę, Przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta - Andrzeja Staszyńskiego, Zastępcę Dyrektora Naczelnego Terminala Promowego Świnoujście – Agnieszkę Stój, przedstawiciela Rady Miasta - Kamila Jantę-Lipińskiego a przede wszystkim młodzież biorącą udział w regatach.

Na Przystani Żeglarskiej Łunowo zaproszona młodzież ze wszystkich świnoujskich szkół wzięła udział, jak co roku jesienią, w programie przybliżania wiedzy o okolicach Świnoujścia i Wolińskiego Parku Narodowego oraz propagowania aktywnego wypoczynku. W tym roku uczniowie przygotowali i przedstawili prezentacje konkursowe na jeden z tematów: „Przyszłość Portu Świnoujście” i „Jak widzisz perspektywy rozwoju żeglarstwa w archipelagu 44 Wysp?”, które oceniała komisja w składzie: p. Hanna Wiśniewska – współtwórczyni rajdu, p. Józef Pluciński - historyk oraz p. Michał Szwejk – przedstawiciel Wolińskiego Parku Narodowego. W kategorii szkół podstawowych I miejsce przyznano Szkole Podstawowej nr 6 a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - Liceum Fundacji LOGOS.

Prezentacje poprzedził rajd żeglarski. Sprzyjała temu piękna pogoda i odpowiedni wiatr. Młodzież popłynęła na żaglówkach, kajakach i łodziach wiosłowych na Jezioro Wicko Wielkie i rozlewisko Starej Świny. Na pokłady jednostek Międzyszkolnej Sekcji Żeglarskiej i prywatnych jachtów zaokrętowano ponad 100 osób. Dla wielu był to pierwszy kontakt z pływaniem pod żaglami i mamy nadzieję, że wielu połknie bakcyla żeglarstwa.

Ponieważ XIII Rajd „STAROŚWIN” połączony był z zakończeniem sezonu żeglarskiego 2017, nie zabrakło również regat. I miejsca zajęli - w klasie Omega s/y JEŻYK (załoga: Jakub Wolniak – kapitan, Michał Ożóg), w klasie Kormoran - s/y ZORZA (załoga: Dominik Kujda – kapitan, Adrian Rybarczyk, Zosia Lewandowska), w regatach wiosłowych - s/y PALIA (załoga z klasy III TN ZSM: Roksana Borowska – sternik, Juliusz Szymański, Wojciech Polak, Kacper Tworek, Szymon Jastrzębski, Mateusz Wesołowski, Sebastian Wesołowski).

Na lądzie na „wilków morskich” czekała grochówka, kiełbaski z ogniska i ciekawa prelekcja przedstawiciela WPN.

Dziękujemy armatorom jachtów za rejsy, p. Ewie i Janowi Grotkowskim oraz p. Grażynie i Zbigniewowi Babireckim za smaczną grochówkę, a wszystkim uczestnikom imprezy za wspaniałą atmosferę.

Info: ZSM

Foto: A. Żurawski

Kontakt

Zespół Szkół Morskich
ul. Sołtana 2
72-602 Świnoujście
tel. (91) 321-62-87
tel. kom. +48 530-701-224
fax.(91) 321-61-00


Internat
tel.kom.+48 531-82-36-19
tel.(91) 321-51-89
internat.zsm.edu.pl
[cn-social-icon]

Partnerzy

Logo Rzeczpospolita PolskaLogo Pomorze ZachodnieLogo Fundusze EuropejskieLogo Unia Europejska70 lat Portu Szczcin-Świnoujście
Computart.pl