hello world!

ZSM na konferencji klas mundurowych

W dniu 16 maja 2017 r. odbyła się konferencja klas mundurowych dla szkół realizujących innowacje pedagogiczne w zakresie edukacji obronnej.  Konferencja odbyła  się w Rejonie Pamięci Narodowej Cedynia – Siekierki – Gozdowice. Do uczestnictwa w wydarzeniu zgłosiło się 10 szkół, które reprezentowało 100 uczniów. Świnoujście reprezentowane było przez Zespół Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. W konferencji uczestniczyli uczniowie Marcin Smaga z klasy nawigacyjnej oraz Adrian Barszczewski z klasy mechanik okrętowy. Opiekunem był nauczyciel Sergiusz Raszewski.

Impreza została objęta patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Dowódcy 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie. Celem konferencji było poznanie i wymiana doświadczeń szkół prowadzących klasy mundurowe. Spotkanie sprzyjało również integracji środowiska szkolonego zainteresowanego obronnością kraju oraz historią regionu. Ponadto celem konferencji było przybliżenie młodemu pokoleniu wydarzeń historycznych z 1945 r., które miały miejsce w Rejonie Pamięci Narodowej Cedynia – Siekierki – Gozdowice.

Uczniowie mieli możliwość odwiedzenia takich miejsc jak: Góra Czcibora w Cedyni wraz zapoznaniem się z przebiegiem bitwy stoczonej przez Mieszka I 24 czerwca 972 roku, Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego w Mieszkowicach/ odz. W Starych Łyskogórkach, zapoznanie się z rejonem forsowania Odry oraz przebiegłem walk w dniach 16-17 kwietnia 1945 roku, muzeum i cmentarz wojenny, muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych w Gozdowicach.. W ramach konferencji 5 Pułk Inżynieryjny oraz Uniwersytet Szczeciński zorganizowali punkty edukacyjne dla przybyłych uczniów. W konferencji uczestniczył również Zachodniopomorski Kurator Oświaty, burmistrzowie gmin Cedynia i Mieszkowice oraz radna województwa zachodniopomorskiego.
Organizatorem wydarzenia był Wydział Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Tekst i foto. Organizatorzy i ZSM

Kontakt

Zespół Szkół Morskich
ul. Sołtana 2
72-602 Świnoujście
tel. (91) 321-62-87
tel. kom. +48 530-701-224
fax.(91) 321-61-00


Internat
tel.kom.+48 531-82-36-19
tel.(91) 321-51-89
internat.zsm.edu.pl
[cn-social-icon]

Partnerzy

Logo Rzeczpospolita PolskaLogo Pomorze ZachodnieLogo Fundusze EuropejskieLogo Unia Europejska70 lat Portu Szczcin-Świnoujście
Computart.pl